Ucieczka Prezydenta Komorowskiego

Piórem analityka…

Od kilku tygodni doradcy Prezydenta Bronisława Komorowskiego wsławiają się spektakularnymi wypowiedziami. Wszystkie z nich stanową nowy wymiar jakości wypowiedzi retorycznej: są na temat, drwiące i na pograniczu dobrego smaku.

W tej nowej retoryce przodują Roman Kuźniar i Tomasz Nałęcz, choć przebłyski takiego geniuszu zdarzają się także Janowi Lityńskiemu, Jerzemu Osiatyńskiemu i Stanisławowi Koziejowi. Wrzutki o tym, że Jarosław Kaczyński pójdzie do piekła i nie wie, ile jest bramek na boisku, MSZ jako nastolatka w ciąży oraz stójka na dwunastnicy przyciągają każdorazowo na kilka dni uwagę opinii publicznej. To nie są zwykłe wypowiedzi, są wynikiem kreatywnej pracy zespołu specjalistów, który najwyraźniej został utworzony w Kancelarii Prezydenta. Prezydent nie reaguje na popisy swoich ministrów, można zatem wnioskować, że te harce odbywają się za jego wiedzą i zgodą. Wypowiedzi prezydenckich doradców dotyczą nie tylko oponentów politycznych PO, niektóre z nich trafiają w dotychczasowe środowisko polityczne prezydenta. Czemu zatem służą?

Zarówno układ personalny Kancelarii Prezydenta, jak i opisane powyżej okoliczności dowodzą, że Bronisław Komorowski postanowił odłączyć się od tracącej społeczną popularność Platformy Obywatelskiej i budować własny obóz. Nie dość jeszcze dojrzały, aby samodzielnie wziąć udział w wyborach parlamentarnych, ale już wystarczająco zauważalny, aby stanowić kontrapunkt dla nieudacznych ministrów i nieruchawych posłów PO. W Platformie trwa walka o miejsca na listach. W komentarzach nie brak głosów o staraniach poszczególnych frakcji partyjnych objęcia najbardziej atrakcyjnych pozycji. Jednak pod tą pianą wzburzonych wód prowadzone są także starania ze strony Kancelarii Prezydenta, aby na tych listach pojawili się ludzie byłej Unii Wolności. Ich sukces pozwoli po wyborach wyodrębnić w parlamencie frakcję sprzyjającą Prezydentowi, a w przypadku kłopotów z integralnością PO, może być sposobem stworzenia nowego bytu na polskiej scenie politycznej, zakorzenionego w Pałacu Prezydenckim.

dr hab. Adam Grzegorczyk

Archiwum wpisów

Październik, 2018
NPnWŚ CPS
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
(rok)
(miesiąc)